Czy ogrzewanie lodem jest możliwe? Czy wodorowe magazyny energii to przyszłość? Jakie zawody mogą zniknąć z rynku pracy w perspektywie 5, a nawet 20 lat? Na te inne pytania odpowiadaliśmy podczas spotkania fokusowego, który dedykowaliśmy młodzieży oraz doradcom zawodowym.
A wszystko po to, by zainspirować młodzież – jak ich opiekunów, do edukacji w dziedzinie energetyki, która uważana jest za przyszłość rynku pracy. O tym, że nie są to tylko puste frazesy, świadczy m.in. najnowszy raport danych Randstad, w którym czytamy, że krajowy sektor OZE zatrudnia już ponad 212 tys. osób. Prognozy mówią o czterokrotnym wzroście do 2050 r.
- Według badań CBOS w Polsce, najbardziej mobilni są młodzi pracownicy do 25 roku życia. 41 procent z nich zmienia pracę średnio co roku lub co dwa lata – podkreślał podczas wykłady dr inż. Paweł Kurtasz z Politechniki Opolskiej. Inne dane wskazują również, że 44 procent kompetencji pracowników – w najbliższych latach, ulegnie zmianie. – Co oznacza, że 6 na 10 pracowników będzie wymagać poszerzenia lub zmiany swoich kompetencji, a 23 procent zawodów ulegnie restrukturyzacji lub likwidacji – dodał.
W co zatem warto inwestować? Lista zawodów przyszłości jest dość obszerna, ale wspólnym mianownikiem jest mix kompetencji miękkich z technicznymi. Wśród profesji m.in. ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, projektant rzeczywistości wirtualnej , specjalista ds. zdrowia psychicznego i wellness oraz specjalista ds. energii odnawialnej, ekspert ds. ekologii i zarządzania środowiskiem czy ekspert z zakresy energetyki rozproszonej i zarzadzania energią. I właśnie ten ostatni jest na bogatej liście kierunków PO.
Podczas spotkania z ekspertami, uczestnicy poznali również historie przedsiębiorców, którzy pasję do energetyki przekuli w swój własny biznes. Jednym z prelegentów był Damian Skorupa – współtwórca technologii, która zmienia lód w energię. – Z pasji do innowacji – tymi słowami Skorupa rozpoczął prezentację technologii, która stała się fundamentem firmy SolarEis. – System magazynowania energii w lodzie to alternatywa dla sond pionowych oraz kolektorów poziomych, czyli geotermia – podkreślał.
To nie jedyna innowacyjna myśl, którą przeformatowano na biznes. Magazyn energii może również opierać się na… wodorze. Ten można pozyskiwać z odnawialnych źródeł energii, co w szczegółach zgormadzonym wyjaśniał Dominik Cybula, dyrektor Evan Nowe Technologie.
Marcin Kurzępa z Respect Energy przybliżał praktyczne aspekty funkcjonowania nowoczesnego rynku energii, ze szczególnym uwzględnieniem zielonej energii i odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzięki temu zgormadzeni na Sali dowiedzieli się, na czym polega międzynarodowy obrót energią elektryczną, czym są prawa majątkowe oraz gwarancje pochodzenia energii i jakie mają znaczenie w kontekście transformacji energetycznej.
Część prelekcji prowadził Jacek Walski – prezes Fundacji Zielony Feniks, twórca Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki.
Młodzi wiedzą jak!
Kluczowym elementem spotkania pn. „Energia pomysłów - jak powstają sukcesy w energetyce?” był warsztat twórczy dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych z regionu. W ciągu zaledwie 15 minut młodzież miała opracować rozwiązanie dla wskazanego przez siebie problemu z tematyki dotyczącej m.in. odnawialnych źródeł energii, medycyny, edukacji czy zdrowia.
Uczestnicy najpierw losowali temat, a następnie – pracując w grupach – wypełniali karty pracy, w których przedstawiali propozycje rozwiązania danego problemu poprzez wdrożenie konkretnych technologii. Opracowane koncepcje były następnie prezentowane i oceniane przez prelegentów – przedsiębiorców, którzy dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem rynkowym.
Działanie to miało na celu pobudzenie kreatywności młodzieży, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej oraz wzmocnienie ich kompetencji przedsiębiorczych, w tym zdolności do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i ich praktycznej oceny w kontekście realiów gospodarczych.
Pomysłów nie brakowało. Przedstawiciele Zespołu Szkół Licealno-Technicznych im. Józefa Bema w Kluczborku wskazali na konieczną cyfryzację książek dydaktycznych i innych wydawnictw, które służą ich codziennej nauce. Uczniowie ZS nr 2 – CKU w Kluczborku poszli w stronę ekologii i zaproponowali śmieciomat – który dziś można byłoby porównać do znanego na rynku automatu do zwrotu plastikowych i metalowych opakowań. Twórcy tej myśli zapewniają, że takie rozwiązanie pozwoliłoby na zniwelowanie problemu nadmiernej ilości odpadów w przestrzeni publicznej oraz znaczące ograniczenie zaśmiecenia najbliższego otoczenia.
W spotkaniu fokusowym udział wzięło nieco ponad 60 osób. Serdecznie dziękujemy za przybycie!
Spotkanie fokusowe dla doradców zawdowoych i młodzieży - 23 kwietnia 2026 r.