Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się, jak wygląda praca w branży energetycznej – od codziennych zadań elektromontera, po rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. A także, m.in. zapoznać się z możliwościami rozpoczęcia praktyk, stażu lub pracy w przedsiębiorstwach, zajmującymi się nowymi technologiami.
Przedsięwzięcie zostało podzielone na kilka stref – wystawienniczą, edukacyjną oraz merytoryczną. W tej ostatniej odbywały się wykłady prowadzone przez przedstawicieli środowiska akademickiego, w tym profesorów z Politechniki Opolskiej: prof. dr hab. inż. Andrzeja Cichonia, prof. dr hab. inż. Tomasza Boczara oraz prof. dr hab. inż. Sebastiana Boruckiego, którzy poruszali m.in. tematykę przyszłości energetyki i wyzwań związanych z odnawialnymi źródłami energii.
- Dzisiaj też chcemy przebić się do świadomości społecznej, do pracowników branży energetycznej, że mamy szkolenia tak naprawdę te, które nas najbardziej interesują, abyśmy mogli upowszechnić, rozpowszechnić nasze kursy, szkolenia. One są ważne, nadają nowe kwalifikacje, dają nowe uprawnienia, dużo umiejętności potrzebnych na rynku pracy i też o tym mówimy dzisiaj - komentował Bartosz Medyk, kierownik ds. BCU w Kluczborku.
Istotnym elementem Dni Energetyka była także część wystawiennicza, przygotowana przy współpracy z instytucjami i przedsiębiorstwami z branży. Dzięki ich zaangażowaniu uczestnicy mogli zapoznać się z rozwiązaniami stosowanymi w praktyce oraz odwiedzić specjalnie przygotowane stanowiska prezentacyjne i demonstracyjne.
Swoją przestrzeń wystawienniczą mieli także uczniowie ZS nr 2 - CKU w Kluczborku, którzy prezentowali układ zarządzania energią przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych. - W ciągu dnia energia idzie prosto z paneli fotowoltaicznych tam przez przetwornik do nas do domu, na przykład do zasilania czegoś, ładowania telefonu, światło świeci. Jeśli energia nie jest używana, jest ona magazynowana tutaj w akumulatorze i właściwie w całych tam magazynach energii. Pozwala nam to na to, że kiedy już nie ma tego słońca na przykład w nocy, to możemy korzystać z własnej energii z tego akumulatora i oświecić sobie światło w nocy. Jeśli ktoś używa faktycznie tej energii dużo i te rachunki, ceny prądu non stop idą w górę, to wydaje mi się, że na pewno warto zainwestować, tylko trzeba to też robić z głową - podkreślali uczniowie.
Uzupełnieniem programu były warsztaty rozwojowe oraz możliwość skorzystania z konsultacji z trenerami kompetencji IT.
Przed nami jeszcze jedna odsłona Dnia Energetyka, która odbędzie się już 17 czerwca! Serdecznie zapraszamy!
Dzień Energetyka BCU Kluczbork 13 kwietnia 2026 r
Materiał wideo - rolka z wydarzenia
Relacje mediów: